[ Přihlásit se ]
Vladimír Menšík (1929 - 1988). Život, dílo, doba
Stránka na Facebooku
Stránka na Twitteru
RSS feed
iDnes blog

Vladimír Menšík - Výzkum

Vladimír Menšík vs. Národní divadlo

Stále je o čem bádat. Dalším příkladem může být Menšíkovo angažmá v Národním divadle. O tom nám zanechal informace Lubomír Kostelka, podle kterého Menšík přijal nabídku režiséra Miroslava Macháčka k účinkování v nejmenované hře, kde by hrál po boku např. Jaroslava Marvana, Františka Filipovského a dalších známých herců. Když později došlo ke generální zkoušce, Menšíka nikde nebylo. Inspicient divadla byl vyslán k němu domů, kde ho napodruhé úspěšně našel. Rozespalého z nočního tahu. Menšík řekl, že se jen vzpamatuje a hned přijde. S tím inspicient odešel a v divadle si všichni oddechli. Ne na dlouho, Menšík nepřišel (po probuzení si ještě šel na chvíli odpočinout a probudil se až ve tři hodiny odpoledne). Divadlo s ním okamžitě rozvázalo smlouvu. Tolik z Kostelkova vyprávění.

Podle indicií by šlo ukázat na divadelní hru Ze života hmyzu, která byla na půdě divadla zkoušena v roce 1964, premiéru pak měla v lednu roku následujícího. Oslovil jsem archiv ND a dostal velmi obšírnou zprávu od Josefíny Panenkové, které tímto děkuji. Podle spisového materiálu to zatím vypadá, že ona vypjatá situace před generální zkouškou vůbec nenastala. Ve složce seznamu externích pracovníků, datovaného začátkem roku 1965, se jméno Vladimíra Menšíka nevyskytuje. V osobní složce, která se v archivu ND nachází, jsou pouze výstřižky z tisku. Jeden z nich je z Reflexu (21.12.1999) a napovídá, jak to mohlo vše opravdu být: „Když ho (Vladimíra Menšíka) později režisér Miroslav Macháček přilákal k hostování v Národním divadle, po několika zkouškách u něj Menšík v noci zazvonil: ‚Mirku, já nemůžu chodit na ty zkoušky, podívej, jak je venku hezky.‘“

Jak to tedy bylo? Vzhledem ke skutečnosti, že jméno Vladimíra Menšíka nefiguruje ani na interním seznamu obsazených herců, ani na seznamu externích pracovníků, lze se domýšlet, že pokud Menšík přijal nabídku spolupráce, bylo to jen na chvíli a brzy z ní sešlo. Historka to může být pravdivá, možná ale šlo pouze o zmeškanou "obyčejnou" zkoušku.

V souvislosti s tímto si můžeme vzpomenout na divadlo ABC a Jana Wericha, u kterého roku 1959 Menšík zkoušel hru Těžká Barbora. V herecké soupisce herců (narozdíl od ND) jméno Vladimíra Menšíka existuje. Poctivě hru zkoušel, ale na představení, které začalo v 19 hodin, již nedorazil. Podle Lubomíra Kostelky přišel až o dvě hodiny později, rovnou do Werichovy kanceláře, kde byl doslova na hodinu vyražen.

Zdroj: Divadelní archiv Národního divadla - děkuji Josefině Panenkové.
Článek te též uveden na blogu iDnes.