[ Přihlásit se ]
Vladimír Menšík
facebook twitter rss Vladimír Menšík na blogu idnes
Divadlo Film & televize Výzkum Projekt Různé
Krátké zprávy:
18.9.19: Před 50 roky premiéra filmu Vražda ing. Čerta.
22.7.19: Navázán kontakt se správkyní archivu rodiny Svozilových.
25.4.19: Navázán kontakt se spisovatelem Jiřím Endlerem.
9.7.18: Příprava hesla "Vl. Menšík" do Čs. divadelní encyklopedie
29.6.18: Navázán kontakt s vlastníky archivu pana Vladimíra Brabce.
29.11.17: J. Menšík požádán o vyjádření ke své složce v arch. bezp. složek.
14.11.17: Vzpomínky Ctibora Matějky z Ivančic.
13.11.17: Archiv bezp. složek - návštěva plánována na 11/2017.
13.11.17: Správní arch. Armády ČR - návštěva plánována na 12/2017.
13.11.17: Slovenský film. ústav - návštěva plánována na 12/2017.
Vladimír Menšík. Život, dílo, doba (aktuální číslo):
Úvodní číslo on-line časopisu (1.6 2017)

Film & televize- Probuzení

Střípek z natáčení filmu
Probuzení (1960)

3. srpna 2019 | David Liška | Film & televize

Film ProbuzeníV roce 1960 měl premiéru psychologický film Probuzení (původní název Odsouzeni k životu). V hlavní roli Jitky se objevila začínající nadaná herečka Jana Brejchová, ve vedlejší roli vrchního číšníka se objevil Vladimír Menšík. Film se věnoval tématu narušené mládeže a na svou dobu to byl velmi záslužný čin. Proto vznik filmu provázely na půdě Filmového studia Barrandov vášnivé debaty Umělecké rady a tvůrčího týmu Hanuš-Träger, které ale určitě vedly k lepšímu postihnutí problematiky. V jedné ze scén se parta vydá za Prahu a vloupá se do chatky. Natáčení probíhalo v Roztokách u Prahy na přelomu září a října roku 1958, chování filmového štábu přitom ale připomínalo partu, o které film právě pojednával. Tady můžeme nechat promluvit majitele jedné z postižených chat, u které se natáčelo, a který si na toto chování v říjnu stěžoval:

"Pokud vím z rozhlasu a denního tisku, usnesení strany a vlády je, aby film především vychovával, ukazoval život lidově dem[okratického] člověka. Také řada nových filmů tomu nasvědčuje, jak to vidím já, prostý divák.
Proto si myslím, že ti, kteří jsou touto funkcí pověřeni, se nemají chovat tak, jak zanechali své pracoviště při natáčení filmu ‚Odsouzeni k životu‘ na ostrově v Roztokách-Křivoklátu dne 29.9.-10.10.1[9]58 vedené produkčním soudr[uhem] Miličem. Měl jsem tu smůlu, že těsně vedle pořizovaných záběrů stála moje rekreační chata s prostornou verandou, kam se tato pracovní skupina klidně nastěhovala. Přijel jsem na chatu, kde se již dva dny natáčelo a ochotně jsem jim zapůjčil o co mě požádali, v domnění, že vše vrátí v pořádku. Ale, chyba, loď, kterou měli asi 10 dní, poškodili, klíč od zámku ztratili, z kamenné terasy si prostě vzali kameny kolem ohně, na verandě mimo nečistoty rozbité láhve od piva, sloupek od dveří verandy ztracen, odpadků kolem chaty, ty byly snad pro výkrm zdejších hrabošů, na malou stranu se chodilo za chat[u] atd.
Prostě vyšel jsem vstříc a toto ‚byla‘ slíbená odměna! Pěkné sousto pro rozhlasový měsíčník ‚Panoptikum‘.
Doufám, že tento list bude stačit, aby se stala náprava a má vzniklá škoda nahrazena.
Odjezd této skupiny jsem nezastihl, jelikož jsem vzdálen 20 km a mám turnusové směny.
S odborářským pozdravem
‚Čest práci!‘"

K těmto stížnostem se přidaly postupně další, z dokumentů tak víme o tom, že na místě natáčení byla stále neodvezená dekorace chaty, navíc dosud nebylo zaplaceno místnímu chataři za její hlídání. Vše se řešilo na filmovém oddělení krajského národního výboru v Praze a na ZV ROH Filmového studia Barrandov.

Zdroj: Barrandov Studio a.s., archiv, Scénáře a produkční dokumenty, film Probuzení.